Posjet HNK-u
Autor: Snježana Grgec, 7. 11. 2019.

Učenici četvrtih razreda u razgledu Hrvatskog narodnog kazališta, 4. Studenog 2019.

Učenici četvrtih razreda područnih škola Donji Dragonožec i Kupinečki Kraljevec posjetili su, u sklopu nastave Glazbene kulture, Hrvatsko narodno kazalište. Tijekom posjeta razgledali su dijelove kazališta koje mogu vidjeti kao publika, ali i skrivene dijelove koje koriste izvođači i djelatnici kazališta. Prošetali su kroz Zlatni salon u kojem je boravio car Franjo Josip I prilikom otvaranja kazališta, a koji se danas koristi kao predsjednički salon, balkon, lože i parter. Nakon toga krenuli su kroz hodnike iza pozornice, garderobe, sobe za uvježbavanje, ispod pozornice u prostor koji koriste scenski radnici, tehničari i orkestar, te kroz tunel u zgradu baleta koja se nalazi s druge strane ulice. U toj zgradi upoznali su vrijedne krojačice u kostimografiji koje pripremaju kostime za nadolazeće predstave. Vrhunac obilaska svakako je bio posjet probi baleta kojeg su promatrali s malog balkona iznad prostorije za uvježbavanje baletnog ansambla. Kroz obilazak saznali su mnogo o povijesti kazališta ali i zanimljivosti o samoj zgradi poput: koliko teži veliki luster u dvorani i kako se čisti, tko su bili prvi scenski radnici u kazalištu, zašto je kazalište ovalnog oblika, i slično.

Učenici su otišli iz Hrvatskog narodnog kazališta puni dojmova i u iščekivanju sljedećeg posjeta kada će otići na neku predstavu s bogatog repertoara ovog našeg najvećeg kazališta u Zagrebu.

Jana Bosanac, prof.