Školska knjižnica u 21. stoljeću
Naša je školska knjižnica, mogu s ponosom reći, jedna od većih školskih knjižnica u županiji. I dobro je opremljena, no izazovi novog vremena drugačiji su pa sukladno tome treba nešto mijenjati i modificirati, prilagoditi novim prilikama i novim čitateljima. Iako se misli da novi naraštaji manje čitaju, tome nije tako jer književna produkcija raste: tiska se sve više knjiga, poglavito slikovnica i knjiga za najmlađe, no niti produkcija za one starije, „okorjelije“ čitače nimalo ne zaostaje.
Što se knjižničnog fonda tiče, uglavnom su najbrojnije školske lektire, što je i logično, jer namjenska sredstva Ministarstva i Gradskog ureda tako diktiraju. No, mogu reći da je i broj naslova referentne zbirke na zavidnoj razini. Tome pridonose i brojni donatori što djece, što odraslih koji razumiju potrebe novog vremena, pogotovo jer Brezovica još nema kulturnog centra u sklopu kojeg bi bila i knjižnica. No, već trideset godina u dvosmjenskoj školi radi samo jedna (!) knjižničarka koja usput pokriva i potrebe četiriju područnih škola. Da ne kažem koliko su ta djeca zakinuta za brojne aktivnosti koje knjižnica nudi, a za koje nema adekvatnog prostora niti odgovarajućeg namještaja. Jedno smjenska bi škola odgovorila na te izazove i riješila probleme, no koliko će još generacija proći dok se to ne dogodi?
Knjižnica ima i tzv. ne-knjižnu građu u vidu zvučnih knjiga na raznim medijima poput CD-a, zatim nastavnih filmova na DVD-ima, a posjeduje i sadržaje na nekoliko starijih medija poput diafilmova, magnetofonskih vrpci, audio i video kaseta pa i gramofonskih ploča. Najstarija je knjiga iz 1895. što ne čini školsku baštinu, no svakako je vrijedan dokument o prošlosti našeg grada. Volim ju pokazati djeci da vide kako su se nekoć čuvale knjige dok još nije bilo zasićenosti medijima kao danas.
Što se školskih tiskovina tiče, dosad su tiskane dvije monografije – prva o 160. obljetnici Škole, druga o 170-oj. Tiskana je i knjiga haiku pjesama autorice Mirjane Rajter koja osim njezinih, obuhvaća i učeničke radove s kojima je škola sudjelovala na brojnim festivalima i smotrama. Postoji i znatan broj školskih časopisa Breza i časopisa darovitih učenika Ja to mogu koje su uređivale učiteljice hrvatskog jezika i psihologinja Ana Mrčić. Posljednja u nizu tiskovina je Mali kajkavski rječnik mjesnih govora brezovičkoga i dijelom turopoljskoga kraja koji je objedinila knjižničarka, a tiskan je povodom 170-e obljetnice Škole.
Zrinka Martinić, prof.